Landslaget
09
.
02
.
2026

Ny Thoresen-rolle: - Fikk testet meg fysisk

JORDAL (nitten.no) Patrick Thoresen hadde blitt forberedt på hva som ventet i boksen, men innrømmer at trenerdebuten ble mer krevende enn ventet.

Foto: Bjørn-Christian Roksvåg, nitten.no

Han har vært med på mer enn de aller fleste i norsk hockey, men å lede et trenerteam og det norske landslaget ble en helt ny erfaring for 42-åringen.

- Jeg syns det var vanskeligere å «kjenne» på matchen, pulseringen og det å få en oversikt over kampen, beskriver Thoresen til nitten.no.

- Hvordan opplevdes det å stå i boksen?

- Som spiller følte man mer på kroppen mens man spilte. Så det å ha oversikt over hvem som skulle spille og samtidig få med seg alt som skjedde der ute, var ikke så lett. Og det var jeg forberedt på det for det er det alle sier som har mer erfaring enn meg, men det var vanskeligere enn jeg hadde forestilt meg.

Sportssjefen er glad han fikk god hjelp av både Jonas Holøs og den gamle backkjempen Ole-Kristian Tollefsen som var ny i teamet til Ungarn-kampen.

To seirer og ti mål

Det nye teamet, som ledet landslaget i Sjur Robert Nilsens sykdomsfravær, innledet med 5-4-seier over Ungarn torsdag med Mikkel Eriksen som matchvinner på overtid.

Lørdag la en forrykende første periode grunnlaget for fine 5-2 over Østerrike.

- Sånn følelsesmessig, var det spesielt for deg å lede Norge?

- Jeg kjente at jeg var spent og hadde sommerfugler i magen før kampen. Man ønsker alltid å vinne og det fikk jeg kjenne ekstra på i tredje periode mot Ungarn. Det var en annen type nervøsitet enn som spiller. Jeg fikk testet meg litt fysisik, sier Thoresen - sønn av Storhamars trengerlegende Petter.

Tollefsen med til VM

Den ferske sportssjefen har vært tydelig på at landslaget skal få inn en ekstern trenerressurs til VM i mai.

Ole-Kristian Tollefsen blir også en del av teamet fremover og under mesterskapet i mai. Nesbuen jobber til daglig i Färjestad der han i januar rykket opp som assistent for SHL-laget i tillegg til å lede det norske U20-landslaget.

- Ole har vært i planene ganske lenge. Vi har vært i dialog med ham siden jeg så U20-landslaget i Bled og fikk se hva han hadde fått til med teamet sitt der. Det var bekreftelsen jeg trengte, sier Thoresen.

De neste landskampene spilles i slutten av april når Norge reiser til Danmark for å møte danskene og Ungarn.

- Ole har jo en rolle i Färjestad, men når han er ferdig med sine forpliktelser der, blir han med oss videre i VM-oppkjøringen.

Kampens beste spillere

No items found.
No items found.
No items found.