Elitehockeyligaen
06
.
03
.
2025

Etterlyser Narvik-back og går hardt ut mot årets lag-kåringen: - Et hån!

Narvik-trener Fredrik Glader kaller det «et hån» at ikke backen Oskar Matushkin fikk plass på årets lag i EHL.

Foto: Bjørn-Christian Roksvåg, nitten.no

- Det er et hån at ikke Matushkin er med. Ikke bare flest poeng, men 18 scorede mål som back! Det er bedre at de deler ut priser til topp 4-lagene, og så priser til resten av ligaen.

Det skriver Narvik-trener Fredrik Glader på sin X-konto der han videreformidler Comet-back Tobias Skaarbergs mening og uttrykker tydelig misnøye med dominansen fra topplagene.

- Alle har selvfølgelig rett på sin mening og alle vil ha inn «sine egne». Sånn er det med slike kåringer. Matushkin har gjort en veldig bra sesong for Narvik, men å kalle det et hån er kanskje å dra den litt langt, sier TV 2-ekspert Jan André Aasland, som har vært en del av juryen, til nitten.no.

- Jeg tror det er mange som følger norsk hockey som hadde tatt Watson og Espeland i sine lag før Matushkin. Alt trenger ikke være så svart-hvitt at det er imot han eller Narvik bare fordi han ikke er der.

Årets lag

Jonas Bariås er teamleder for hockeysatsingen hos rettighetshaver TV 2 og har sittet i det samme panelet som sto bak kåringen av årets lag.

- Helt fair å mene det. Har jo levert en enorm sesong, Matushkin, skrive Bariås i den samme X-tråden som inneholder Gladers kritikk.

Årets lag i EHL ble presentert mandag med Petter Thoresen som trener og Andreas Martinsen som årets spiller.

Laget består av: Mitch Gillam (Frisk Asker), Stefan Espeland (Storhamar), Cliff Watson (Stavanger Oilers), Andreas Martinsen (Storhamar), Jacob Berglund (Storhamar), Michael Haga (Frisk Asker).

I tillegg fikk Adrian Saxrud Danielsen prisen som årets forbilde og Sander Wold årets unge spiller.

Scoret 18 mål

28 år gamle Matushkin gjør sin andre sesong i Narvik og står med hele 18 mål og 37 poeng i grunnserien for laget som innledet kvartfinalene med tap i Stavanger tirsdag kveld.

Også Espeland endte opp med 37 poeng i EHL mens Watson stoppet på 29 for Oilers. På pluss/minus-statistikken er Espeland best med 36, Watson har 34 og Matushkin 13 for syvendeplasserte Narvik.

Det er EHL-organisasjonen som sammen med en ekspertkomité har stått bak kåringene.

Ligaen melder på sitt nettsted at juryen har bestått av Jonas Bariås og Jan André Aasland fra TV 2, Bendik Havdal Eriksen fra Hamar Arbeiderblad, Viaplays Kasper Wikestad og landslagssjef Tobias Johansson.

- Sammen har de analysert sesongen, sett på spillerprestasjoner og diskutert hvem som har utmerket seg mest på isen denne sesongen, skriver EHL.

Kampens beste spillere

No items found.
No items found.
No items found.