Nilsen tilbake på isen: - Det var stort
ASKER (nitten.no) Sjur Robert Nilsen har vært en del av Frisk Asker-garderoben den siste tiden og var ute på isen for å takke Storhamar for finaleduellen onsdag.
Foto med tillatelse: Fehmi Sedijaj
6. januar informerte Frisk Asker om at Nilsen hadde fått påvist kreft og var sykemeldt fra jobben som hovedtrener.
Onsdag kveld, etter den sjette og siste NM-finalen mot Storhamar, var 58-åringen tilbake på isen foran TV-kameraene. Nilsen tok runden sammen med Frisk Askers spillere og ledere og takket mesterne for finaleduellen.
Sarpsborg-karen sto også sammen med klubbens støtteapparat og mottok sølvmedaljene for andreplassen i årets NM-sluttspill.
- Det er så klart hyggelig at det går rett vei og at han hadde lyst til å være på isen. Det var stort, sier Frisk Asker-sportssjef Vidar Wold til nitten.no.
- Veldig varmende bilder. Det er godt å se ham, sa TV 2-kommentator Espen Ween da Nilsen hilste på Storhamar-spillerne.
Nilsen har ikke kommentert sykdommen offentlig siden pressemeldingen fra Frisk Asker tidlig i januar.
I garderoben
Wold forteller at Nilsen har vært tett på klubbens trenerteam «hele veien» og den siste tiden også tidvis en del av garderobemiljøet i Varner Arena.
- Det har vært en dialog med trenerteamet nesten daglig, også på telefon eller Facetime, selv om Sjur har hatt sin behandling, forteller sportssjefen.

Nilsen har den siste tiden vært stadig oftere i Varner Arena uten at det er noe Frisk Asker har kommunisert ut til omgivelsene underveis.
- De siste ukene har han vært innom hallen og ny og ne, hilst på guttene og teamet når han har orket. Det har vært veldig hyggelig. Sjur er fortsatt sykemeldt og trenger tid, men er flink til å balansere. Jeg tror også han syns det er deilig å kjenne litt på garderobekulturen igjen og treffe gjengen. Jeg tror det har vært en vitamininnsprøytning for begge parter, sier Wold.
Tilbake 1. august
Nilsen har siden januar vært sykemeldt fra Frisk Asker og Norges Ishockeyforbund der han i september i fjor ble ansatt som landslagssjef.
Ute på isen i Varner Arena onsdag fikk han en klem av Storhamar-trener Petter Thoresen - mannen som nå kommer innom og leder landslaget under VM i Sveits.
- Vi har sagt Sjur skal få den tiden han trenger til å komme tilbake. Motivert nok er han helt sikkert, men han skal også være i 110 prosent fysisk form. Vi gleder oss til å få ham tilbake når kroppen er klar for nye tak. Så satser vi på at det er når treningen starter 1. august, sier Wold.
- Hvordan går det med ham?
- Han er ferdig med behandling, ved godt mot og positiv. Så er det vel noen steg til uten at jeg kjenner den reisen 100 prosent, men Sjur gleder seg til å komme tilbake!






