Nitten.no erfarer: Steen signerte Lightning-kontrakt
Noah Steen har signert en «entry-level contract» med Tampa Bay Lightning og kan ha spilt sin siste kamp for Örebro.
Foto: Bjørn-Christian Roksvåg, nitten.no
Det var anerkjente PuckPedia som først meldt om signeringen natt til tirsdag norsk tid.
Også nitten.no får opplyst at Steen har besøkt NHL-klubben med Emil Lilleberg i troppen og skrevet under på sin første NHL-kontrakt denne uken.
Det har ikke lyktes nitten.no å få en kommentar fra 21-åringen selv tirsdag formiddag.
- Jeg har ikke så mye annet å si enn at det er Örebro som gjelder. Så får vi se hva som skjer. Fokuset mitt nå blir å komme med i Norges VM-tropp og spille bra der hvis man får sjansen, sa Steen til Nerikes Allehanda da han ble spurt om NHL-mulighetene nylig.
Steens «Entry-level contract» løper fra 26/27-sesongen med en potensiell NHL-lønn på 972.500 dollar - drøye 9,5 millioner kroner.
Draftet i 2024
Steen ble draftet av Tampa Bay Lightning sommeren 2024 som nummer 199 i den syvende runden og dro raskt over for å delta på såkalt «development camp».
Også i fjor sommer var Oslo-gutten en del av Lightnings oppkjøring foran seriestarten med Örebro i SHL.

- Jeg har høye forventninger, jeg. Jeg gleder meg veldig! Det var veldig morsomt og lærerikt i fjor. Man får mange tips og triks man kan ta med seg videre inn i sesongen, sa Steen til nitten.no foran campen i fjor sommer.
Da dro Örebro-spilleren til USA for fersk VM-helt. Steen scoret vinnermålet i den siste gruppespillskampen der Norge måtte slå Ungarn for å unngå nedrykk.
Usikker fremtid
Denne sesongen har Steen gjort 22 poeng på 52 kamper for Örebro som røk ut av sluttspillet i åttedelsfinalene mot Luleå.
Om det blir en tredje sesong i SHL, der Steen har kontrakt ett år til, eller spill i USA til høsten er foreløpig uklart.
Noah Steen startet karrieren i Manglerud Star før han spilte for yngre lag i Lørenskog sammen med blant andre Petter Vesterheim, Patrik Dalen, David Aas Larsen, Daniel Gloppen og Noah Jacobsen.
Sommeren 2020 dro Steen videre til Mora og foran 24/25-sesongen ble han signert av SHL-klubben Örebro.





